ثبت برند

هزینه نحوه و شرایط ثبت برند چیست؟

ثبت برند برای هر شخص حقیقی یا حقوقی که خدماتی ارائه و یا تولیدی انجام میدهد باید اهمیت زیادی داشته باشد.

ثبت برند برای هر شخص حقیقی یا حقوقی که خدماتی ارائه و یا تولیدی انجام میدهد باید اهمیت زیادی داشته باشد.

به این دلیل که مصرف کنندگان و دریافت کنندگان خدمات ، نام تجاری یا همان برند را میشناسند نه خود شخص یا شرکت مورد نظر را ، هدف از ثبت نام علامت تجاری این است که شخص مورد نظر بتواند با یک نام خاص فعالیت خود را انجام داده و با رقابت بازار هدف خود را به دست آورد.

اگر قصد تولید و یا فعالیتی را دارید قبل از شروع فعالیت ابتدا ثبت علامت تجاری خود را انجام دهید تا شخص دیگری نام تجاری شما را به ثبت نرساند و موجب مشکلات حقوقی برای تولید یا خدمات شما نگردد.

اعتبار نام تجاری از تاریخ ثبت به مدت ۱۰ سال میباشد که قبل از پایان اعتبار ، برای تمدید مجدد باید اقدامات لازم را انجام داد ، در تمدید تمامی مراحل ثبت باید طی شود و حدودا دو ماه زمان تمدید صفر تا صد میباشد.

ثبت برند بر دو نوع میباشد

 1. شخصی یا حقیقی
 2. شرکتی یا حقوقی
ثبت برند شخصی یا حقیقی

برای ثبت علامت تجاری به صورت شخصی شما ابتدا زمینه فعالیت خود را باید مشخص کنید که در آن طبقات بتوانید برند خود را به تایید اداره مالکیت معنوی در آورید.

ابتدا باید مجوز دال بر فعالیت یکی از مجوزهای ( جواز کسب ، پروانه بهره برداری ، جواز تاسیس ، کارت بازرگانی و یا کارت عضویت اتاق بازرگانی ) داشته باشید .

نامی که برای برند خود انتخاب میکنید باید جزء اسامی خاص باشد ، مشابه نداشته باشد ، قبلا در اداره مالکیت معنوی به ثبت نرسیده باشد ، همچنین شما میتوانید نام تجاری خود را به همراه لوگو طراحی کرده و نیز میتوانید به صورت لاتین انجام دهید که در این صورت شما حتما باید کارت بازرگانی یا کارت عضویت اتاق بازرگانی  ارائه دهید.

ثبت یک برند تا زمان تاییدیه اولیه حدودا ۴۵ روز کاری زمان میبرد ، اعتبار سند برند از زمان ثبت به مدت ده سال میباشد که حتما باید قبل از اتمام تاریخ سند ، برای تمدید آن اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز ثبت برند شخصی
 • کارت ملی و شناسنامه
 • آدرس و کد پستی محل فعالت
 • گواهی امضاء
 • شماره همراه به نام متقاضی
 • مجوز فعالیت دارای اعتبار ( جواز تاسیس ، پروانه کسب یا پروانه بهرهبرداری ، کات بازرگانی ، کارت عضویت )
ثبت برند شرکتی یا حقوقی

انتخاب طبقات نسبت به موضوع فعالیت شرکت ، داشتن مجوز دال بر فعالیت ، کارت عضویت و یا بازرگانی برای برند لاتین الزامی میباشد.

و زمان لازم جهت ثبت برند حدودا ۴۵ روز میباشد.

مدارک مورد نیاز ثبت برند شرکتی یا حقوقی
 1. کارت ملی و شناسنامه اعضاء شرکت
 2. اوراق اصلی شرکت
 3. گواهی امضاء
 4. شماره همراه به نام مدیرعامل
 5. آدرس و کد پستی محل فعالیت
 6. مجوز دال بر فعالیت به غیر ازاوراق شرکت ( جواز تاسیس شرکتی ، پروانه بهره برداری ، کارت بازرگانی شرکتی )

نقل و انتقال برند

برای نقل و انتقال برند هر دو نفر ( انتقال دهنده و انتقال گیرنده ) به همراه اصل مدارک شخصی یا شرکتی و اصل سند برند برای دریافت نامه استعلام به دفتر خانه مراجعه نمایند ، پس از تایید کارشناس زهر نویسی سندانجام میگیرد که این روند حدودا ۴۵ روز زمان بر میباشد که این پروسه حتما به موسسه حقوقی و  وکیل مجرب نیازمند میباشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا