ثبت شرکت

ثبت شرکت ها

ثبت شرکت همانطوری که از نامش مشخص است به معنای شراکت 2 یا چند فرد در یک مجموعه برای شروع فعالیتی میباشد ، که در ایران معمولا شرکتهای مسئولیت محدود و سهامی خاص بیشتر به ثبت میرسند.

ثبت شرکت همانطوری که از نامش مشخص است به معنای شراکت ۲ یا چند فرد در یک مجموعه برای شروع فعالیتی میباشد ، که در ایران معمولا شرکتهای مسئولیت محدود و سهامی خاص بیشتر به ثبت میرسند ، در ادامه به شرایط ثبت شرکت ها میپردازیم.

به این معنا که طبق قوانین تجارت کشوری ، ابتدا باید ثبت شرکت خود را انجام دهید و با موضوعی که در اساس نامه درج شده فعالیت خود را به انجام برسانید.

تاریخچه مختصر

تمام فعالیتهای تجاری که قبل از سال ۱۳۱۰ بین افراد انجام میگرفت با مشکلاتی رو برو میشد ، که در همان سال در مجلس وقت قوانینی برای تجارت و داد و ستد تصویب شد که شامل ۱۲ ماده میباشد و برای فعالیت طبق همان قوانین  ابتدا باید تاسیس شرکت به انجام برسد که با این کار به رسمیت شناخته شود.

ثبت شرکت بر دو نوع میباشد

شرکتهای مدنی
شرکتهای تجاری

شرکتهای مدنی

شرکت مدنی نوعی از شرکت میباشد ، که از جمع مالکین متعددی تشکیل می شود و از مجموع سهم الشرکه غیر نقدی و نقدی فرد حقیقی و یا حقوقی به وجود می آید.

شرکتهای تجاری

طبق ماده ۲۰ قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران شرکتهای تجاری بر هفت نوع میباشند:

 1. شرکت مسئولیت محدود
 2. شرکت سهامی (خاص-عام)
 3. شرکت تعاونی
 4. شرکت نسبی
 5. شرکت مختلط سهامی
 6. شرکت مختلط غیر سهامی
 7. شرکت تضامینی

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود نوعی شرکت تجاری میباشد که حداقل  با ۲ نفر اعضاء یا شریک به ثبت میرسد.

اگر قصد فعالیت تجاری دارید ، تاسیس شرکت با مسئولیت محدود یکی از بهترین و راحترین شرکتها جهت ثبت و فعالیت میباشد ، که با حداقل سرمایه (کمترین سرمایه ) و به صورت نامحدود ثبت میگردد.

در شرکتهای با مسئولیت محدود ضمانت شرکاء تا میزان سرمایه اولیه شرکت میباشد . در اکثر کشورها برای امور تجاری و بازرگانی شرکت با مسئولیت محدود را جزء بهترین گزینه برای خود میدانند.

مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 • سن بالای ۱۸ سال
 • کارت ملی و شناسنامه
 • آدرس و کدپستی شرکت
 • تعدادی نام برای شرکت
 • موضوع فعالیت شرکت
 • درصد سهام سهامداران
 • سمت هر یک از اعضاء
 • سرمایه اولیه شرکت
 • حق امضاء مشخص شود
 • شماره همراه هر یک از اعضاء

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

شرایط ثبت شرکت های با مسئولیت محدود ، شما پس از تایید اگهی ثبتی باید ابتدا روزنامه های شرکت ( روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار ) را پرداخت نموده و پس از آن برای پیش ثبت نام کد اقتصادی اقدام نمایید و نیز برای کد بیمه اقدام نموده تا زمانی که این سه مرحله انجام نگیرد اداره ثبت شرکتها اوراق اصلی شرکت ( آگهی ثبتی ، اساسنامه ، شرکت نامه ) را به شما تحویل نخواهند داد.

شرایط ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص نوعی دیگری از ثبت شرکت میباشد که حد اقل با ۵ نفر به ثبت میرسد به این صورت که ۳ نفر سهام دار اصلی ( مدیر عامل ، ریئس هیت مدیره ، نایب ریئس ) و ۲ نفر بازرس.

بازرسین نباید با اعضاء اصلی شرکت هم خانواده باشند ، ولی اعضای اصلی شرکت نام خانوادگی آنها یکی باشند موردی برای تاسیس بوجود نمی آید ، و حداقل ۳۵ درصد سرمایه اولیه نیز در بانک باید بلوکه گردد.

در شرکتهای سهامی خاص هر دو سال یک بار اعضاء اصلی باید تمدید گردند و نیز بازرسین نیز هر سال باید تمدید شوند در غیر این صورت شرکت هیچ اعتباری نخواهد داشت.

مدارک ثبت شرکت سهامی خاص

 • سن بالای ۱۸ سال
 • موضوع فعالیت شرکت
 • سمت اعضاء شرکت
 • سرمایه اولیه شرکت
 • مشخص شدن حق امضاء
 • موضوع فعالیت شرکت
 • سمت اعضاء شرکت
 • سرمایه اولیه شرکت
 • مشخص شدن حق امضاء
 • نداشتن سوء پیشینه

شرکت تعاونی

شرکت تعاونی نوعی از شرکت می باشد که برای ثبت آن حداقل به هفت نفر از اعضا نیاز است.

شرکت نسبی

نوعی از شرکت می باشد که حداقل با دو نفر از اعضاء به ثبت می‌رسد و مسئولیت هر یک از اعضاء در شرکت های نسبی بستگی به سرمایه هر یک از آن ها دارد.

شرکت مختلط

نوعی از ثبت شرکت است که بین یک عده شرکت‌های سهامی و چند شریک ضامن به ثبت می‌رسد.

شرکت مختلط غیر سهامی

نوعی از ثبت شرکت است که تحت نام تجاری که بین چند نفر شرکای ضامن و چند نفر شرکای با مسئولیت محدود ثبت می گردد.

شرکت تضامینی

نوعی از شرکت می باشد که دارای دو شریک یا بیشتر است که هر کدام مسئولیت تضامنی دارند در هر زمان شرکت مقروض شود تمام شرکای شرکت به یک نسبت برای رفع قرض مسئولیت دارند.

پس از تاسیس شرکت چه اقداماتی باید انجام داد؟

 1. اخذ پلمپ دفاتر شرکت
 2. اخذ کد اقتصادی شرکت
 3. اخذ گواهی ارزش افزوده

اخذ پلمپ دفاتر شرکت

هر شرکتی پس از تاسیس حتماً باید دفاتر پلمپ را از اداره ثبت شرکتها دریافت نماید و نیز همه ساله قبل از پایان سال برای سال جاری نیز دفاتر جدید را باید درخواست بدهد، در غیر این صورت اگر وارد سال جدید مالی شود به هیچ عنوان دفاتر پلمپ را نمی تواند از اداره دریافت نماید.

تمامی شرکتهایی که فعالیت داند و یا غیر فعال میباشند طبق قانون تجارت هر ساله برای دفاتر باید اقدام نمایند در غیر این صورت مشمول جرایم مالیاتی خواهند شد.

اخذ کد اقتصادی شرکت

پس از انجام ثبت شرکت و دریافت اوراق اصلی از اداره ثبت شرکتها ، شناسه ملی به صورت اتوماتیک به اداره مالیات معرفی می گردد.

شرکت مربوطه برای تشکیل پرونده و دریافت کد اقتصادی میبایست به اداره مالیاتی حوزه مربوطه خود مراجعه کنید ، در غیر این صورت مشمول جریمه خواهد شد.

برای این کار( تشکیل پرونده مالیاتی ) حتماً شما باید بابت شرکت خود دفتر اداری که به همان آدرس داخل آگهی ثبتی می باشد معرفی کنید که کارشناس اداره دارایی جهت بازدید و تایید محل اقامت شرکت مراجعه نماید.

اخذ گواهی ارزش افزوده

پس از دریافت کد اقتصادی و تشکیل پرونده و مشخص نشدن کلاسه پرونده در حوزه مالیاتی باید جهت تشکیل پرونده ارزش افزوده به سازمان ارزش افزوده مراجعه کنید.

نمایش بیشتر

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا