ثبت شرکت

ثبت شرکت

ثبت شرکت انواع مختلفی دارد که جهت تاسیس شرکت مورد نظر باید اطلاعات کافی را در مورد تمامی آنها داشته باشید تا بتوانید بهترین نوع رو برای خود انتخاب کنید.

ثبت شرکت در ایران و تمام کشورها مورد توجه بسیاری از افراد و سازمانها میباشد به این علت که با تاسیس شرکت شما هویت حقوقی و اعتبار پیدا خواهید کرد،هر شخص حقیقی یا حقوقی جهت فعالیت به صورت قانونی میبایست شرکتی با موضوع فعالیت مرتبط را در به تاسیس برساند که به راحتی بتواند فعالیت خود ادامه دهد،در این مقاله به صورت مختصر و مفید اطلاعات کافی برای تاسیس شرکت به شما عزیزان خواهیم داد،شرکتها در ایران به چند دسته تقسیم میشوند که هر یک از این نوع شرکتها شرایط خاص خود را برای ثبت دارند که در ادامه به آنها میپردازیم که بیشترین تاسیس در ایران مربوط به شرکتهای با مسئولیت محدود و سهامی خاص میباشند که با بهترین شرایط میباشند.

راهنمای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود:

نوعی از شرکت میباشد که حد اقل با دو نفر اعضاء و به صورت نامحدود قابل تاسیس میباشد که نیاز به بلوکه کردن سرمایه اولیه در بانک نیز ندارد،برای این نوع شرکت باید ابتدا نامهای اصیل فارسی و خاص و همچنین موضوع فعالیت مرتبط با کاری که میخواهید انجام دهید انتخاب نمایید ، اعضاء نباید سوء پیشینه و سابقه کیفری داشته باشند در این صورت نمیتوانند شرکت خود را به تاسیس کنند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود:

 1. کارت ملی و شناسنامه تمامی اعضاء
 2. شماره موبایل برای هر یک ار اعضاء
 3. آدرس و کد پستی دفتر مرکزی شرکت
 4. آدرس و کد پستی اعضاء شرکت
 5. موضوع فعالیت مد نظر شما
 6. نامهای سه سیلابی برای شرکت

هزینه ثبت شرکت محدود:

هزینه تاسیس شرکت با مسئولیت محدود بستگی به سرمایه اولیه شرکت و نیز موضوع فعالیت شما دارد به این معنی که هر قدر تعداد خطهای فعالیت شما در اساسنامه بیشتر باشد در هزینه روزنامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشارهم به همان نسبت تاثیر گذار است،و همچنین هر قدر سرمایه اولیه شرکت شما در زمان تاسیس بالا باشد هزینه حق ثبت در اداره ثبت شرکتها به نسبت آن تایین و باید پرداخت گردد ،پس از تایید شرکت با مسئولیت ، و قبل از دریافت اوراق شرکت میبایست هزینه های روزنامه رسمی و کثیرالانتشار و هزینه اتاق بازرکانی پرداخت گردد در غیر این صورت مدارک شرکت تحویل نخواهد شد.

زمان لازم برای ثبت شرکت مسئولیت محدود:

این نوع شرکت در ثبت جدید با وکلاء و کارشناسان مجرب از زمان تکمیل مدارک تا زمان تحویل آگهی ثبتی و اساسنامه بین ۳ تا ۴ روز کاری زمان بر میباشد.

راهنمای تاسیس شرکت سهامی خاص:

برای تاسیس شرکت سهامی خاص حداقل به سه نفر سهامدار و دو نفر بازرس نیاز میباشد که بازرسین با سهامداران نباید هم فامیلی باشند،نامهایی که برای این نوع شرکت انتخاب میکنید باید ایرانی و خاص باشند و دارای سه کلمه یا همان سه سیلابی باشند ، طوری باید نامها را انتخاب کنید که در همان مرحله اول مورد تایید کارشناسان اداره ثبت شرکتها قرار گیرد.

داشتن سوء پیشینه اعضاء شرکت باعث عدم تاسیس شرکت شما خواهد شد ، در زمان تایید نام شرکت شما باید حداقل ۳۵% سرمایه اولیه شرکت که در اساسنامه قید شده است را در بانک بلوکه کرده و مدارک آن را به اداره ثبت شرکتها ارسال نمایید.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت سهامی خاص:

 1. کارت ملی و شناسنامه تمامی اعضاء
 2. شماره موبایل برای هر یک ار اعضاء
 3. آدرس و کد پستی دفتر مرکزی شرکت
 4. آدرس و کد پستی اعضاء شرکت
 5. موضوع فعالیت مد نظر شما
 6. نامهای سه سیلابی برای شرکت

زمان لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص:

این نوع شرکت در ثبت جدید با وکلاء و کارشناسان مجرب از زمان تکمیل مدارک تا زمان تحویل آگهی ثبتی و اساسنامه بین ۴ تا ۵ روز کاری زمان بر میباشد.

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص:

هزینه ثبت این نوع شرکت نیز بستگی به سرمایه اولیه شرکت شما داشته و همچنین تعداد خط های روزنامه رسمی دارد به این صورت که هرقدر تعداد کلمات موضوع فعالت بیشتر باشد به نسبت آن هزینه روزنامه رسمی افزایش میابد،در این نوع شرکت پس از تایید کارشناس نیازی به پرداخت روزنامه کثیر الانتشار ندارید و هزین اتاق بازرگانی دریافت نمیگردد ، فقط پس از دریافت اوراق اصلی شرکت حتما روزنامه رسمی باید پرداخت گردد.

روزنامه رسمی:

روزنامه رسمی جزء اصلی ترین اوراق شما میباشد به این معنی که شما برای هر کاری ( عقد قرارداد با شرکتها ، افتتاح حساب و…..) اولین مدرکی که از شما درخواست میکنند روزنامه رسمی میباشد.

اقداماتی که پس از ثبت شرکت باید انجام داد:

 • ابتدا باید دفاتر پلمپ همان سال را دریافت نمایید جهت جلوگیری از جرایم مالیاتی شرکت.
 • در مرحله دوم باید برای کد اقتصادی اقدام نمود.
 • در صورت نیاز به گواهی ارزش افزوده نیز باید اقدامات لازم را انجام نمایید.

پلمپ دفاتر

پس از ثبت شرکت همه ساله باید جهت دریافت پلمپ دفاتر قانونی خود اقدام نمایید ، ابتدا پس از تاسیس از زمان تاسیس تا آخر سال جاری و پس از آن همه ساله قبل از شروع سال مالی جدید حتما جهت دریافت دفاتر قانونی اقدام نمایید که مشمول جرایم مالیاتی نگردید،نوع دیگری از دفاتر وجود دارد به نام دفاتر تجاری که افراد و یا شرکتهایی که جهت دریافت کارت بازرگانی اقدام مینمایند میبایست به غیر از دفاتر قانونی ، دفاتر تجاری خود را نیز دریافت نمایند.

کد اقتصادی

زمان تاسیس شرکت شناسه ملی شرکت شما به اداره مالیاتی مربوطه ارسال میگردد و حتما برای دریافت کد اقتصادی باید اقدام  نمایید در غیر این صورت مشمول جرایم مالیاتی خواهید شد ، تمامی شرکتها پس از تاسیس موظف به دریافت کد اقتصادی خود جهت فعالیت خود میباشند.

گواهی ارزش افزوده

شرکتها جهت عقد قرارداد رسمی فی مابین خود و شرکتهای دولتی و خصوصی نیاز به گواهی ارزش افزوده دارند که برای دریافت این گواهی ، پس از اخذ کد اقتصادی و تشکیل پرونده مالیاتی میتوان اقدام نمود.

کد بیمه کارگاهی

پس از تاسیس برای دریافت کد بیمه کارگاهی باید اقدامات لازم را بعمل آورد که مدارک و شرایط خاصی مورد نیاز است از قبیل اجاره نامه شرکتی ، مدارک شرکت ، کارت ملی و شناسنامه اعضائ شرکت ، و نیز فرمهای سازمان تامین اجتماعی که به دقت باید تکمیل گردد.

پس از تکمیل مدارک و فرمهای مربوطه کارشناس سازمان جهت بازدید و تایید محل استقرار شرکت مراجعه نمود و در صورت داشتن شرایط قانونی محل شرکت شما را تیید مینماید که این پروسه از روز تکمیل مدارک حدودا یک ماه زمان میبرد.

نمایش بیشتر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا