کد اقتصادی

کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی همانند شماره ملی هر شخص میباشد ، که هر کداقتصادی از عدد دوازده رقمی برای اشخاص حقوقی و شماره ملی برای اشخاص حقیقی تشکیل شده است.

کد اقتصادی همانند شماره ملی هر شخص میباشد ، که هر کداقتصادی از عدد دوازده رقمی برای اشخاص حقوقی و شماره ملی برای اشخاص حقیقی تشکیل شده است.

انواع کد اقتصادی
 1. کداقتصادی شرکتی ( حقوقی )
 2. کداقتصادی شخصیی ( حقیقی )

کد اقتصادی شرکتی ( حقوقی )

کد اقتصادی شماره ای است که شرکتها در دارایی با آ ن شناخته میشود . هر شخص حقوقی ( شرکت با مسئولیت محدود و یا شرکت سهامی خاص و….) که پس از ثبت در اداره ثبت شرکتها به صورت اتوماتیک شماره ثبت شرکت و شناسه ملی شرکت به اداره دارایی کل ارسال میشود .

که حتما ، شرکت باید تشکیل پرونده دارایی نسبت به آدرس خود در حوزه مالیاتی مربوطه داده شود .

برای تشکیل پروند مالیاتی برای اشخاص حقوقی و دریافت کداقتصادی در ابتدا شما باید محل کار با موقعیت و چیندمان اداری داشته باشید که پس از تشکیل پروند در حوزه مالیاتی شرکتها ، شما را به دارایی مستغلات جهت بازدید از محل استقرار شرکت معرفی میکنند.

به این صورت که کارشناس بازدید مستغلات اداره دارایی باید موقعیت شما را در محله اداری و ساختمان اداری و در واحد اداری به تایید برساند.

محل استقرار شرکت باید اداری و سند ملک و یا اجاره نامه اداری باشد تا به تایید کارشناس برسد و این پروسه از زمان تکمیل مدارک و تشکیل پرونده دارای حدودا ۴۰ روز زمان لازم دارد.

مدارک مورد نیاز دریافت کد اقتصادی شرکتی
 1. اوراق اصلی شرکت
 2. کارت ملی و شناسنامه اعضا
 3. گواهی امضاء اعضاء اصلی
 4. سند ملک با موقعیت اداری
 5. تکمیل دفترچه مالیاتی
 6. تاییدیه کد پستی با موقعیت اداری

کد اقتصادی شخصی ( حقیقی )

کد اقتصادی شخصی همان کد ملی شخص میباشد ( برای اینکه شماره ملی را به عنوان کداقتصادی در  سازمان و نهادی شناخته شود ) شخص حتما باید تشکیل پرونده دارایی در حوزه مالیاتی نزدیک به آدرس خود بدهد و پروسه بازدید مستغلات از محل استقرار فعالیت شخص به عمل آید و مورد تایید بازرس مربوطه گردد.

پس از تاید شماره ملی شخص کداقتصادی معرفی میشود و در استعلامات سازمانها از اداره مالیات بابت ماده ۱۸۶ ، شخص میتواند فعالیت یا قرارداد خود را انجام دهد. زمان لازم برای تشکیل پرونده مالیاتی حدودا ۳۰ روز میباشد.

مدارک مورد نیاز دریافت کد اقتصادی شخصی

 1. کارت ملی و شناسنامه شخص متقاضی
 2. سند ملک یا اجاره نامه با موقعیت اداری
 3. گواهی امضا شخص متقاضی
 4. تاییدیه کد پستی با موقعیت اداری
 5. تکمیل دفترچه مالیاتی حقیقی

کاربردهای کد اقتصادی

 • کداقتصادی جهت دریافت گواهی ارزش افزوده
 • کداقتصادی جهت دریافت کارت بازرگانی
 • کداقتصادی جهت دریافت رتبه شرکت
 • کداقتصادی جهت دریافت گواهی ارزش افزوده

کد اقتصادی جهت دریافت گواهی ارزش افزوده

هر شخص حقیقی یا حقوقی که برای عقد قرارداد با شرکتهای حقوقی ، و یا خرید و فروش کالا را باید به صورت رسمی انجام دهد ، به این صورت که هر دو نفر خریدار و فروشنده باید گواهی ارزش افزوده ارائه دهد ، مقدمه دریافت گواهی ارزش افزوده ( یکی از مهمترین مدارک ) از اداره ارزش افزوده این است که کد اقتصادی را شخص حقیقی و حقوقی دریافت نموده و در گام ۴۵ قرار گرفته باشد.

البته این نکته قابل توجه است که از تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۰۱ گام ۴۵ حذف گردیده و به گام ۴ تبدیل گردیده است .

کد اقتصادی جهت دریافت کارت بازرگانی

هر شخص حقیقی و یا حقوقی که متقاضی دریافت کارت بازرگانی از اتاق بازرگانی است حتما باید کداقتصادی حقوقی یا حقیقی خود را دریافت نموده و به گام ۴ رسیده باشد.

یکی از مدارک اولیه و مهم درخواست کارت بازرگانی داشتن پرونده مالیاتی و کد اقتصادی میباشد که اتاق بازرگانی مستقیم به سازمان مالیاتی لینک میباشد و استعلام ماده ۱۸۶ مبنی بر این که شخص حقیقی یا حقوقی دارای پرونده مالیاتی میباشد و بدهی مالیاتی ندارد.

در صورتی که بدهی مالیاتی برای شخص متقاضی وجود داشته باشد با مراجعه به حوزه مالیاتی اقدام به پرداخت آن مینماید و مفاصاحساب تایید نهایی میگردد.

کد اقتصادی جهت دریافت رتبه بندی شرکت ( گرید شرکت )

متقاضیان حقوقی که جهت دریافت رتبه بندی شرکت خود یا همان گرید شرکت در سازمان برنامه و بوجه اقدامه انجام میدهند حتما باید کداقتصادی خود را دریافت نموده در غیر این صورت در سامانه ساجات به مشکل خورده و پرونده آنها پیشروی نخواهد کرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا