گواهی ارزش افزوده

گواهی ارزش افزوده چیست؟

گواهی ارزش افزوده نوعی گواهی است که برای قرارداد رسمی بین دو شخص حقوقی یا حقیقی مورد استفاده قرار میگیرد.

گواهی ارزش افزوده نوعی گواهی است که برای قرارداد رسمی بین دو شخص حقوقی یا حقیقی مورد نیاز میباشد.

هر شخص حقیقی و حقوقی که گواهی ارزش افزوده دریافت میکند میبایست هر فصل اظهار نامه های مربوط به شرکت یا شخص را به سازمان ارزش افزوده ارائه دهد و نیز هر سال تیر ماه اظهارنامه مالیات خود را به سازمان ارزش افزوده ارائه دهد که مشمول جریمه نگردد .

ارزش افزوده چیست؟

مالیات بر مازاد کالاهای تولیدی و یا خدماتی در مراحله تولید و یا پخش درصدی به غیر از قیمت اصلی کالا یا خدمات دریافت میگردد . در کشور ما برخی از کالاها از مالیات بر ارزش افزوده معاف میباشند ، از قبیل : نان ، برنج ، حبوبات ، داروها اصلی ، لبنیات ، کتابها و روزنامه ها.
تاریخچه ارزش افزوده در ایران
ارزش افزوده در ایران از ۱۳۸۷/۰۷/۰۱ به اجرا درآمد است که از ۳درصد شروع شده که طبق قانون باید هر سال ۱درصد افزایش پیدا میکرد ، در حال حاظر مالیات بر ارزش افزوده و عوارض آن ۹درصد میباشد. ارزش افزوده بر دو نوع است که در ادامه توضیح داده خواهد شد.
انواع گواهی ارزش افزوده
 1. ارزش افزوده حقوقی ( شرکتی )
 2. ارزش افزوده حقیقی ( شخصی )
گواهی ارزش افزوده حقوقی ( شرکتی )
نحوه دریافت ارزش افزوده حقوقی ، ابتدا شما باید شرکت خود را به ثبت رسانده و مراحل کد اقتصادی را طی کرده و تشکیل پرونده مالیاتی داده و در اداره مالیات به گام ۴ و تایید نهایی شده باشید.

پس از آن با مدارک اصلی شرکت و کد اقتصادی به اداره مالیات بر ارزش افزوده مراجعه کرده و مدارک لازم را جهت تشکیل پروند ارائه داده تا بعد از بازدید کارشناسان از محل استقرار و فعالیت شرکت تایید نهای شده و برای صدور گواهی ارزش افزوده اقدام گردد ، این پروسه حدودا ۴۰ تا ۴۵ روز کاری زمان بر میباشد.

مدارک مورد نیاز
 • کپی برابراصل کارت ملی و شناسنامه تمامی اعضاء شرکت
 • کپی و اصل اوراق اصلی شرکت ( آگهی تاسیس ، اساسنامه و…)
 • سند ملک یا اجاره نامه کد رهگیری با موقعیت اداری
 • یک فاکتور رسمی خرید و فروش
 • برگه کد اقتصادی گام ۴

گواهی ارزش افزوده حقیقی ( شخصی )

اشخاص حقیقی که فعالیتی در زمینه تولید و یا خرید و فروش دارند باید ارزش افزوده خود را دریافت کنند.

به این صورت که پس از تشکیل پرونده مالیاتی در اداره دارایی و تایید کارشناس مربوطه ، کد اقتصادی شخصی را دریافت نموده و با مدارک لازم جهت تاشکیل پرونده مالیات بر ارزش افزوده به اداره ارزش افزوده مراجعه کرده و اقدامات لازم انجام دهد.

هر فرد حقیقی که فعالیتی را انجام میدهد و دارای گواهی ارزش افزوده میباشد باید هر فصل اظهارنامه های فصلی ، و هر سال در تیر ماه اظهارنامه سالیانه خود را ارائه دهد.

مدارک مورد نیاز گواهی
 • کپی کارت ملی و شناسنامه متقاضی
 • سند ملک یا اجاره نامه با موقعیت اداری
 • ارائه برگه کد اقتصادی شخص متقاضی
 • فاکتور خرید و فروش ( ۱ نسخه )
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا